Субсидування громадського транспорту у Польщі. Рейтинг

Жов 18 2023 Опублікував в Транспорт

Скільки коштує громадський транспорт для місцевого бюджету

Кілька років тому ми вже публікували схожий рейтинг Транспортна аналітика з Польщі 2020. Цього року випала нагода ознайомитися та опублікувати новий звіт “Транспортні субсидії. Скільки коштує громадський транспорт для місцевої влади” за 2022 рік.

Міжміське акціонерне товариство “Municipium”, засноване у 1990 році, є його видавцем. Місія товариства полягає у допомозі органам місцевого самоврядування в їхньому соціально-економічному розвитку шляхом надання актуальної інформації про поточні зміни в польському законодавстві, фінансах, економіці. Вони видають журнал для органів місцевого самоврядування “Wspólnota”. PST “Wspólnota” містить правові та економічні аналізи, новини законодавчого процесу, передовий досвід функціонування органів місцевого самоврядування.

Нижче подано переклад обраних уривків звіту:
(але спочатку, щоб розібратися в адміністративно-територіальному поділі Польщі, рекомендовано прочитати ці короткі статті: один, два. Чинний адміністративно-територіальний поділ Польщі діє з 1999 року й виник внаслідок адміністративної реформи, що утвердила трирівневу структуру територіального поділу «воєводство — повіт — ґміна»).

А також курс валют для приблизного розуміння сум:

Валюта 1СумаВалюта 2Сума
1Злотий100Євро22
2Злотий100Гривня843
3Євро100Гривня3827
Таблиця з курсом валют (10.2023)

Переклад рецензії від польських авторів:

Безумовно, найвищі субсидії на громадський транспорт (на душу населення) протягом багатьох років отримувала Варшава. У 2022 році це був єдиний орган місцевого самоврядування, де вони перевищували 1 000 злотих на особу. Загалом, у семи органах місцевого самоврядування дотації перевищували 500 злотих на особу. Це шість воєводських міст та приміський муніципалітет Сухий Ляс. Група з витратами, що перевищують 300 злотих на душу населення, є вже більш численною і складається з понад 40 муніципалітетів. Серед них 15 воєводських міст, 11 інших міст з правами повіту, три повітові міста, три малі міста та 11 сільських гмін. Характерно, що крім міст з правами повіту, це майже винятково приміські муніципалітети в основних метрополіях: п’ять у приміській зоні Познані, п’ять у Сілезько-Гленській агломерації, два у приміській зоні Варшави, два біля Щецина і по одному біля Вроцлава та Лодзі. Єдиною неміською гміною серед гмін з дуже високими витратами на громадський транспорт є Живець.

Автобус в Ґміні Седльці. Автор фото: Matel6380

Дуже важко, майже неможливо, оцінити, скільки коштів місцева влада витрачає на фінансування громадського транспорту на своїй території. Відносно легко побачити, скільки грошей витрачається через бюджети органів місцевого самоврядування. У 2022 році це було майже 19,5 млрд злотих (4,29 млрд євро). І це ще не все. Справа в тому, що у багатьох містах, значну частину витрат несуть безпосередньо підприємства-перевізники або (хоча все рідше) бюджетні підприємства. Багато з них продають квитки на громадський транспорт або залізничні послуги, але доходи (або відповідні витрати) від цього не з’являються в бюджетах міст або воєвудств.

Пандемія сильно вплинула на громадський транспорт та його фінансування. У звіті Спілки польських метрополій зазначається, що кількість пасажирів громадського транспорту в містах-членах СПМ у 2020 році впала на 40% порівняно з попереднім роком (у Білостоці та Жешуві навіть приблизно на 60%), а в 2021 році зросла лише незначно — приблизно на 10% порівняно з 2020 роком.

Підвищення вартості проїзду (значення у %) у деяких містах Польщі в 2022 році

Витрати з кожним роком зростають (зокрема, через рекордну інфляцію, радикальне підвищення вартості робочої сили, мінімальної та середньої заробітної плати, цін на пальне та газ). Наприклад, у Ґданську громадський транспорт подорожчав на 219 млн за 4 роки! При цьому пасажири покривають лише третину витрат на організацію роботи громадського транспорту, а решта — дотації з міського бюджету.

Пасажири покривають близько третини витрат у Ґданську

До речі, про пільговиків: згідно з офіційними даними Управління міського транспорту Ґданська, у 2021 році аж 34,5% пасажирів мали 100-відсоткову пільгу (безоплатний проїзд)! Проте, основною причиною підвищення вартості проїзду стало зростання цін на пальне (+37,3%) та електричну енергію (+77%) впродовж 2020-2022.

У багатьох органах місцевого самоврядування громадський транспорт розглядається як одне з найважливіших завдань, за якістю виконання якого мешканці судять про ефективність місцевої влади. Водночас, це одна з основних статей бюджетних витрат. Але важливість цього сектору обмежується певною групою органів місцевого самоврядування. Це насамперед великі міста (міста з правами повіту виділили на цю мету у 2022 році приблизно 12,5 млрд злотих, тобто значно більше половини всіх видатків органів місцевого самоврядування) та воєводські органи влади (понад 4 млрд злотих). До цього слід додати відносно невелику групу муніципалітетів — переважно розташованих у приміських зонах найбільших агломерацій.

86% витрат на громадський транспорт — це поточні витрати. Але інвестиції також становлять значну суму — майже три мільярди злотих у 2022 році.

Видатки на громадський транспорт — це не лише одне з найважливіших завдань місцевої влади з точки зору мешканців, але й послуга, фінансування якої відносно не обмежене стандартами, встановленими національним законодавством. Таким чином, міста мають значну автономію в цьому питанні.

Серед 18 воєводських міст найдорожчий квиток на одну поїздку коштує у Кракові, Щецині та Познані — 6 злотих у кожному. На іншому кінці рейтингу опинилися Ґожув-Великопольський та Зелена Гура — по 3 злотих за поїздку. Варшава, з ціною 4,40 злотих за звичайний квиток із 75-хвилинною пересадкою, перебуває в середині списку.

Вже 59% мешканців Варшави користуються громадським транспортом для щоденних поїздок, і 94% з них сукупно оцінюють роботу громадського транспорту в столиці як добру.

Доплати для роботи громадського транспорту у воєводських містах (у злотих на душу населення, 2022) (воєводське місто = обласний центр)

Міжнародний сайт Picodi.com дослідив ціни у 45 найбільших містах Європи та світу і порівняв витрати мешканців на транспорт із місцевими зарплатами. Дослідження показало, що найдорожчі одноразові квитки в Лондоні (4,85 євро), Цюріху (4,44 євро) та Осло (3,65 євро); найдешевші — в Астані (Казахстан; 0,19 євро) та Києві (0,20 євро). У Варшаві — менше 1 євро (4,40 злотих). У Таллінні, Валлетті та Люксембурзі громадський транспорт безкоштовний.

Натомість найвищі ціни за місячний квиток платять мешканці Лондона (253 євро), Дубліна (155 євро) та Нью-Йорка (119 євро). Для порівняння, у Варшаві місячний квиток коштує лише 21 євро (98 злотих). Однак, якщо порівняти вартість місячних квитків із зарплатами в окремих містах, то Варшава належить до найдешевших міст у цьому рейтингу — 30-денний так званий “квиток варшавʼяка”, який коштує 98 злотих, становить лише 1,8 відсотка середньої чистої зарплати у Варшаві. Це схоже на Прагу (1,7%), а також Брюссель і Рейк’явік (також по 1,8%). Для порівняння, жителі Лондона і Стамбула платять 253 і 38 євро на місяць (7,5% і 7,4% від зарплати відповідно).

Варто звернути увагу на значне зростання транспортних видатків у багатьох містах з правами повіту, оскільки саме органи місцевого самоврядування цієї категорії в останні роки відчувають серйозні бюджетні проблеми.

Доплати для роботи громадського транспорту у обраних повітових містах (у злотих на душу населення, 2022)

Повну версію таблиць дивіться за посиланням.

Сайт Portalsamorzadowy.pl подає дещо інші дані за 2022 рік щодо витрат обраних польських міст на громадський транспорт:

Частка видатків на ГТ у 2022 році в деяких польських містах (Portalsamorzadowy.pl)
Видатки на ГТ з розрахунку на 1 мешканця у 2022 році (Portalsamorzadowy.pl)

В чому полягає така різниця — ми не знаємо. Мабуть, в методології дослідження або в різних даних.

Цікаве відео про вдосконалення польського громадського транспорту:

Як налагодити роботу громадського транспорту в Польщі? 10 ідей

Що скажете? Як вам сам рейтинг і як інформації про роботу ГТ у польських містах?

Хочете прикол? 😀
В Україні такий рейтинг навіть неможливо скласти, бо не існує таких даних. І навіть якщо в деталізації бюджету вашого міста ви знайдете рядок “відшкодування за перевезення пільгових категорій пасажирів” (чи щось типу такого), то це а) не є всіма доплатами, б) вони зазвичай виплачуються лише комунальним підприємствам, і зрідка приватним перевізникам. Тому, якщо порахуєте принаймні ці суми — це буде неповна картина. Так і живемо

Джерело:
https://wspolnota.org.pl/news-rankingi/ranking-doplaty-do-transportu-zbiorowego-1
посилання на файл: https://wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Ranking_2023_-_doplaty_do_transportu.pdf

Читайте також:

Новий перевізник у Вроцлаві: контракт на 120 млн злотих

Транспортна реформа Полтави 2022

Чернівці: пільговиків виявилося вдвічі більше

Варшава за рік витрачає понад 4 млрд злотих на транспорт

Коментарі відключені для цього запису